2016 წლის 20 თებერვალს სასტუმრო „რუმსში“ (10.30-18.00) სამოქალაქო განვითარების ინსტიტუტმა ჩაატარა საგანმანათლებლო კონფერენცია ,,კრიტიკული მედიაწიგნიერება - 2016“. სამოქალაქო განვითარების ინსტიტუტმა მედიაწიგნიერების პროექტი ფონდ “ღია საზოგადოება - საქართველოს” მხარდაჭერით გახორციელა.
პროექტის ფარგლებში:
- ითარგმნა უცხოური ლიტერატურა;
- მომზადდა ტრენინგ-პროგრამა;
- ჩატარდა ტრენინგები;
- შეიქმნა მედიაწიგნიერების ვებპორტალი.
მნიშვნელოვან სიახლედ და მიღწევად შეიძლება ჩაითვალოს მედიაწიგნიერების ვებპორტალის შექმნა, რომელიც ღიაა მედიაწიგნიერების კომპეტენციის ფარგლებში შექმნილი სასწავლო რესურსების განთავსებისთვის. ვებპორტალზე, უცხოურ მასალებთან ერთად, უკვე ატვირთულია ქართველი მასწავლებლების მიერ მომზადებული ორიგინალური მეთოდური მასალები.
კონფერენციაზე მოხდა ვებპორტალის პრეზენტაცია და მასწავლებლებმა თავად წარადგინეს მედიაწიგნიერების პროექტის ფარგლებში შექმნილი პროდუქტები. კონფერენციის დამსწრეებს მიესალმა და მედიაწიგნიერების მნიშვნელობაზე ისაუბრა განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა. კონფერენციას ესწრებოდნენ ფონდ „ღია საზოგადოება - საქართველოს“ წარმომადგენლები, მასწავლებლები თბილისიდან და რეგიონებიდან, სკოლის დირექტორები, განათლების სპეციალისტები. კონფერენცია გააშუქეს შემდეგმა სატელევიზიო არხებმა: საზოგადოებრივი მაუწყებლის პირველი არხი, ტელეკომპანიები „იმედი“ და „პირველი“.

Civic Development Institute conducted educational conference “Critical Media Literacy - 2016” on February 20, 2016 at Rooms Hotel Tbilisi. Media literacy project was accomplished with support of “Open Society Georgia Foundation”.
Georgian teachers, university representatives, school principals and education experts attended the conference.
In the frame of the project Media literacy publications and videos were translated and produced. Georgian specialists developed manual for teachers, training program and media literacy web-portal was created.
The web-portal is a resource hub for teachers aimed to implement media literacy approaches in classes. Original methodological materials prepared by Georgian teachers are uploaded on web-portal.
Georgian teachers presented their materials and discussed new teaching approaches.
Deputy Minister of Education and Science of Georgia Lia Gigauri greeted conference participants and spoke about importance of media literacy.
The conference was covered by the National TV channels: Georgian Public Broadcaster, TV channels “Imedi” and “Pirveli”.